Ob koncu leta 2017 je bilo izdano letno poročilo o trendih na področju zoonoz, njihovih povzročiteljev in izbruhih povezanih s hrano v letu 2016. Poročilo je pripravljeno s strani Evropske agencije za varno hrano (EFSA) v sodelovanju z Evropskim centrom za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Prav tako je bilo izdano tudi letno poročilo Nacionalnega inštituta za javno zdravje, glede epidemiološkega spremljanje nalezljivih bolezni v Sloveniji v letu 2016.
V letu 2016 v Evropi kampilobakterioza ostaja najpogosteje prijavljena zoonoza z 6,1 % povečanjem glede na leto 2015. Zaznan je trend rasti primerov listerioz kot 9,3 % povečanje glede na leto 2015. V letu 2016 je bilo v Evropi skupno zabeleženih 4 786 izbruhov, ki so posledica uživanja hrane / vode, kar je primerljivo z letom 2015. Najpogostejši povzročitelj izbruhov s hrano je bila v 22,3 % bakterija iz rodu Salmonella, kar predstavlja 11,5 % povečanje glede na leto 2015 in prekinja dolgoletni trend padanja. Sledijo bakterijski toksini, Campylobacter in virusi.
V letu 2016 je bilo v Sloveniji skupno prijavljenih 7 izbruhov črevesnih nalezljivih bolezni, pri katerih je bil prenos povzročitelja verjetno s hrano. Pet izbruhov se je pojavilo v gostinskih obratih. V štirih primerih je bil povzročitelj zastrupitve histamin v tunini (tunina solata, zrezki), v enem primeru povzročitelj ni bil dokazan. Izbruh se je pojavil tudi v domu starejših občanov, kjer je bil verjetni povzročitelj stafilokokni enterotoksin in/ali diarealni toksin B. cereus. Družinski izbruh je povzročil kampilobakter.