Evropska agencija za varno hrano (EFSA) je v sodelovanju z Evropskim centrom za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) izdala letno poročilo o trendih na področju zoonoz, njihovih povzročiteljev in izbruhih povezanih s hrano v letu 2017. Prav tako je bilo izdano tudi letno poročilo Nacionalnega inštituta za javno zdravje, glede epidemiološkega spremljanje nalezljivih bolezni v Sloveniji v letu 2017.
V letu 2017 na ravni EU kampilobakterioza ostaja najpogosteje prijavljena zoonoza z manjšim upadom glede na preteklo leto. V primerjavi s pretekli letom je zaznan je tudi rahel upad primerov listerioz. V letu 2017 je bilo v Evropi skupno zabeleženih 5 079 izbruhov, ki so posledica uživanja hrane / vode, kar je 372 manj kot leta 2016 . Najpogostejši povzročitelj izbruhov s hrano ostaja bakterija iz rodu Salmonella (24,4 %). V 37.6 % vseh izbruhov povzročitelj ni bil dokazan. Pri potrjenih primerih se kot mesto izpostavljenosti najpogosteje pojavlja domače gospodinjstvo (34,2%).
V letu 2017 sta bila v Sloveniji skupno prijavljena 2 izbruha črevesnih nalezljivih bolezni, pri katerih je bil prenos povzročitelja verjetno s hrano. Pri obeh izbruhih povzročitelj ni bil dokazan. V obeh izbruhih okužb s hrano je skupno zbolelo 45 oseb, od tega so bile štiri osebe hospitalizirane, umrl ni nihče. Izbruha sta se pojavila v hotelu in v delovnem kolektivu. V prvem izbruhu so gostje hotela uživali živila, ki so najpogosteje povezana z okužbami z bakterijo B. cereus. Odvzeti okoljski vzorci (brisi delovnih površin) so pokazali, da je bilo higiensko stanje v obratu neustrezno, kar je verjetno prispevalo k izbruhu. Pri drugem izbruhu sta inkubacijska doba in klinična slika ustrezala zastrupitvi z stafilokoknim enterotoksinom. Do zastrupitve je verjetno prišlo zaradi neustreznega rokovanja oziroma shranjevanja živil.
Celotno poročilo EFSA je dostopno na povezavi.
Celotno poročilo NIJZ je dostopno na povezavi.