Uredništvo portala izpostavlja projekt Vodko, ki so ga v podjetju Kovod Postojna ustvarili z namenom zgodnjega ozaveščanja najmlajše populacije. Vodja projekta je Irena Sušelj Šajn, dipl. san. inž.
Vodko je škrat, ki smo ga v podjetju Kovod Postojna ustvarili 10. decembra 2014 in sicer z namenom zgodnjega ozaveščanja najmlajše populacije, saj tudi odrasli posamezniki v vsakdanjem življenju nič kolikokrat pozabimo, kako dragocen vir je voda.
Učne urice na temo Radi pijemo vodo smo po vrtcih in šolah v občini Postojna in Pivka začeli izvajati v januarju 2015. Povabljeni smo bili v kar 32 oddelkov šol in vrtcev, kar skupaj zajema preko 1000 otrok. Glede na izražen interes in potrebe, predvsem pa zanimanje otrok in učencev smo se odločili, da bomo tej populaciji naših uporabnikov še naprej namenjali precejšnjo pozornost. Udeležencem učnih ur smo podarili lesen obesek vodnega Škrata Vodka, učno gradivo in predstavitve, ki odslej v razredih opominjajo na vsakodnevno skrb in pitje vode.
Otroke smo v lanskem letu povabili tudi k sodelovanju v nagradnem natečaju za najboljši izdelek na temo Vodka. Izmed prejetih domiselnih otroških umetnij smo izbrali najbolj izviren in privlačen izdelek.
Obljubljeno nagrado – zabaven izlet, so si takrat s podobo škratka Vodka iz krep papirja prislužili učenci nižje stopnje iz osnovne šole Košana, ki so bili v februarju 2015 deležni ledene zabave na drsališču v Postojni ter prijetnega druženja ob pogostitvi.
Obenem so v podjetju oblikovali tudi posebno spletno stran (www.vodko.si), s skrbno izbranimi vsebinami in dizajnom, primernim za najmlajše uporabnike, ki otrokom na prijazen in zabaven, predvsem pa slikovit način ponazarja vse o lastnostih in pomembnosti vode.
V podjetju se zavedamo, da so otroci naše bogastvo, na njih sloni naša prihodnost. Njihova radovednost je za nas dodaten motiv, ki kaže na to, da so željni novega znanja in ustrezne pozornosti, ki jim jo bomo tudi v prihodnje skrbno namenjali. Druženje z najmlajšimi uporabniki je vedno svojevrstno doživetje, sploh z vidika, kako vedoželjni so otroci in kako radi prenesejo informacije v svoje vsakdanje okolje in življenje.
Z namenom nagovarjanja širše javnosti k skrbi za naše čisto okolje, varovanje narave in voda smo tako v mesecu septembru 2015, v nekaj več kot trideset šol in vrtcev ter drugih ustanov v občinah Postojna in Pivka (knjižnice, turistična središča, zdravstveni domovi, občini) postavili figuro Škrata Vodka, ki sedaj v avlah oziroma ostalih osrednjih prostorih vsakodnevno opominja na pitje vode.
Po enem letu je priljubljena maskota škrata postala poslanstvo podjetja Kovod, ki si prizadeva za ozaveščanje širše javnosti o skrbi za čisto pitno vodo. Ker smo želeli to prenesti tudi na naše sodelavce, ki si vestno prizadevajo za vse aktivnosti, ki prispevajo k nemoteni oskrbi s čisto pitno vodo v občinah Postojna in Pivka ter skrbijo tudi za vse ostale dejavnosti podjetja, ki so del našega vsakdana, smo v družbi kolektiva praznovali 1. Vodkov rojstni dan.
Gede na preteklo leto in vse večjo priljubljenost projekta Vodko, tudi letos ta projekt nadgrajujemo z dodatnimi aktivnostmi, ki bodo na zanimiv način poučile in pritegnile otroke k spoznanju, da voda resnično ustvarja čudeže. Njene zakonitosti in lastnosti bodo učenci namreč spoznavali v okviru naravoslovnih uric in izvedbe vodnih poskusov. V šolske klopi smo se vrnili v februarju 2016 in bomo vse do aprila obiskovali osnovne šole, ki so se prijavile oziroma nas povabile v svoje razrede.
Kot skrbniki vodovodnega sistema, ki smo pravzaprav odgovorni za vodo, ki priteče iz naših pip, si želimo neposrednega stika z otroci, zatorej se veselimo novih izkušenj in posredovanja znanja, predvsem pa druženja z mladimi radovedneži, ki so naša prihodnost. Tudi letos učence čaka nagradni natečaj in sicer ilustriranje zgodbe o škratu Vodku. Najboljši izdelek bo šel v vezavo oziroma tiskano verzijo otroške slikanice.
Projekt se nadaljuje, saj nam idej ne manjka. V prihodnje bomo meddrugim opremili vse javne prostore s tablicami, na katerih Vodko pije vodo iz slamice in sporoča okolju, da Radi pijemo vodo.
V okviru projekta smo se povezali tudi z lokalnimi ustanovami kot so Notranjski muzej, Ljudska univerza Postojna in Ekomuzej Pivških presihajočih jezer, s katerimi sodelujemo v abonmaju zelenih delavnic ter počitniških delavnicah.
Zapisala:
Irena Sušelj Šajn, dipl. san. inž., vodja projekta
Kovod Postojna d.o.o.
Marec 2016